طرح بهبود شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی برپایه آموزه های طب ایرانی به صورت پایلوت در شهرستان فریمان اجرا می شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طرح بهبود شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی برپایه آموزه های طب ایرانی جهت سالمندان 60 سال به بالا در سال جاری در شهرستان فریمان اجرا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریمان، این طرح با همکاری دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مدیریت سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان اجرا می شود و بدین منظور کارگاه توجیهی-آموزشی با محوریت شناخت مزاج در کسب تندرستی ، تغذیه در حفظ سلامتی ، آداب تغذیه صحیح ،شناخت مشکلات شایع دستگاه گوارش و شناخت غذاها و نوشیدنی سالم و مضر و همچنین نحوه اجرای طرح و استفاده از کتاب کار را برای مجریان طرح آموزش در شبکه بهداشت و درمان فریمان برگزار شد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این کارگاه در گفتگو با وب دا  با بیان اینکه طب ایرانی و طب دانشگاهی همانند دو بال برای سلامتی محسوب می شود اظهار کرد: برای درمان بیماریها می توان با توجه به مزاج فرد و استفاده از آموزه های طب ایرانی نتایج رضایت بخش تر و سریعتری بدست آورد.

دکتر مهدی قلیان خاطر نشان کرد: در این طرح 220 نفر از سالمندان شهرستان در دو گروه مداخله و کنترل در 4 جلسه آموزشی1.5 ساعته که هر 2 هفته یکبار به صورت مواجهه حضوری گروهی (بارعایت شیوه نامه های بهداشتی) برگزار می شود شرکت نموده ،گروه مداخله آموزش های لازم در خصوص آموزه های طب ایرانی و گروه کنترل نیز آموزش های برنامه بهبود شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی را کسب خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: در راستای سنجش اثربخشی این طرح ، قرار است در 3 مرحله پرسشنامه استاندارد توسط سالمندان شرکت کننده در طرح تکمیل و در صورت رضایت بخش بودن نتایج طرح، در سایر شهرستانهای استان نیز اجرایی شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان فریمان نیز اظهار کرد : با همکاری دانشکده بهداشت و مدیریت سلامت جمعیت خانواده و مدارس مرکز بهداشت استان طرح بهبود شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی برپایه آموزه های طب ایرانی جهت سالمندان 60 سال به بالا در سال جاری در شهرستان فریمان اجرا خواهد شد.