شبکه بهداشت و درمان فریمان

سلامت سالمندان

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 

واحد سلامت سالمندان


 
 

شعار روزجهانی سالمند درسال 94: سالمندان حامیان پویایی ، بالندگی وجوانی جمعیت

 

پیری و سالخوردگی امری اجتناب ناپذیر و غیرقابل برگشت است که به طور طبیعی، دست کم یک چهارم از دوران زندگی بشر را تشکیل داده و هر فرد باید بتواند از این دوران نهایت استفاده را برده و از زندگی خود لذت ببرد.

امروزه حدود 600 میلیون نفر سالمند (60 سال و بالاتر) در جهان وجود دارد که 60% از این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. در 50 سال آینده جمعیت سالمندان به 2 بیلیون نفر در جهان خواهد رسید. این گذار جمعیتی (سالخوردگی جمعیت) در کشورهای توسعه یافته در طی 100 سال اتفاق افتاده است لیکن بدلایل متعدد این تغییرات در کشورهای در حال توسعه در عرض 25 سال اتفاق خواهد افتاد.

در حال حاضر بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال 1390 ایران، حدود 8.2% جمعیت کشورمان را سالمندان تشکیل می دهند که بر اساس پیش بینی ها تا سال 2050 به 21.7 درصد خواهد رسید

سلامت سالمندان یکی از مسائل و مشکلات بهداشتی در اکثر جوامع است و مقابله با این مشکلات نیازمند سیاست گذاری و برنامه ریزی های دقیق و صحیح می باشد و مسلما اکثر کشور های در حال توسعه ای که برنامه فراگیری در این زمینه ندارند با مشکلات زیادی مواجه هستند. سالمندی مساوی با بیماری یا درد نیست و می‌توان از جوانی و میانسالی برای دوره سالمندی سالم، برنامه‌ریزی کرد. وضعیت سالمندان کشور متأثر از عوامل اجتماعی اقتصادی و بهداشتی متعددی است و نیازمند توجهات همه جانبه است. سالخوردگی جمعیت را باید یک موفقیت بهداشتی و وجود سالمندان را نعمتی از نعمات بیشمار پروردگار محسوب کرد.

سالمندان ذخایر با ارزشی هستند که باید اقدامات لازم برای برخورداری بهینه از خردمندی و کاردانی آنان در خانواده و جامعه به عمل آید. در این راستا و به منظور پاسداشت مقام این شهروندان ارشد، اول اکتبر(نهم مهر ماه) هر سال با عنوان روز جهانی سالمند نامگذاری شده است . در ایران نیز هفته اول مهر ماه، هفته ملی سالمند نامگذاری شده است.


 
 

فرم برنامه سبا


 
 

فرم برنامه سما